Omladinske razmene
Zajednički boravak se sastoji od grupne aktivnosti bazirane na neformalnom obrazovanju (radionice, debate, igre uloga, simulacije, grupni radovi, posete određenim mestima vezanih za temu razmene) kao i aktivnosti slobodnog vremena kao što su izleti, filmske večeri ili zajedničko kuvanje jela iz zemalja svih prisutnih: sve ovo doprinosi tome da grupa učesnika/ca, pored razmene mišljenja, iskustava i stavova, razvija prijateljske odnose, radoznalost i poštovanje prema drugim kulturama, načinama života i identitetima.
Teme samih razmena su veoma raznovrsne: od zaštite životne sredine do prava životinja, socijalnog uključivanja i ljudskih prava, zdravlja i zdravih stilova života, upoznavanja sa istorijom i kulturom određene regije ili mesta, umetnosti i kulture (u obliku muzičkih i drugih festivala i događaja), međugeneracijska solidarnost i još mnogo toga.




Pre razmene, grupa mladih učestvuje u pripremi sadržaja i programa iste: ovo čini da sav sadržaj bude ne samo zanimljiv nego i u skladu sa potrebama, interesovanjima, znanjem mladih, koji će biti motivisaniji da tu temu istraže dublje i u saradnji sa drugima čija se iskustva i perspektive često mogu razlikovati.
S obzirom na to da su ovakve razmene namenjene mladima, starosna struktura na ovakvim projektima je najčešće od 14 do 25 godina, s time što će na jednoj razmeni grupa učesnika/ca najčešće biti bliska po godinama (npr. 14-18 ili 18-25). Ono što je zajedničko za sve učesnike/ce, osim godina, jeste zainteresovanost za određenu tematiku koju omladinska razmena obrađuje.
Pored učesnika/ca, svaka grupa putuje sa omladinskim liderom/kom (koji/a može biti stariji/a od 30 godina) i koji/a ima zadatak da pruža logističku i programsku podršku mladima tokom putovanja i aktivnosti.
Razmene ovog tipa su najčešće podržane od strane Evropske Komisije, kao deo programa “Erazmus +“, kao i od strane francusko-nemačke kancelarije za mlade OFAJ: u ovom slučaju, razmene najčešće uključuju mlade iz našeg regiona, Francuske i Nemačke.
Smeštaj, hrana, kao i troškovi putovanja su pokriveni. Smeštaj i hrana se razlikuju od razmene do razmene, što znači da smeštaj može biti i u prirodi, ali i u hostelima, planinarskim domovima i sl, a hranu mogu pripremati učesnici/ce, ali češće je hrana obezbeđena od strane domaćina. U svakom slučaju, podaci o smeštaju su uvek dati u opisu razmene. Pozive za učešće na omladinskim razmenama pogledaj ovde.


